reklama
kategoria: Inne
23 luty 2023

58 nowych funkcjonariuszy w szeregach Bieszczadzkiego Oddziału SG; to najliczniejsza od lat grupa

zdjęcie: 58 nowych funkcjonariuszy w szeregach Bieszczadzkiego Oddziału SG; to najliczniejsza od lat grupa / pixabay/1072636
Najliczniejsza od kilku lat grupa, licząca 58 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej złożyła w czwartek ślubowanie. Teraz młodych adeptów czeka szkolenie, po którym rozpoczną służbę.
REKLAMA

Jak przekazał chor. szt. Andrzej Bembenek z zespołu prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej nowi adepci dołączyli do ponad dwóch tysięcy funkcjonariuszy pełniących służbę w BiOSG.

W grupie nowo przyjętych funkcjonariuszy jest 19 kobiet i 39 mężczyzn. Spośród nich tylko jedna osoba pochodzi z woj. lubelskiego, pozostali to mieszkańcy Podkarpacia.

Większość z nowych adeptów ma wykształcenie średnie.

„Nowi funkcjonariusze za kilka dni rozpoczną szkolenie podstawowe, a następnie podoficerskie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. W sierpniu, po pozytywnie zdanych egzaminach, funkcjonariusze wrócą do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie rozpoczną służbę w podkarpackich placówkach SG” – wyjaśnił chor. szt. Bembenek.

Nowi funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG uroczyście ślubowali służyć wiernie narodowi polskiemu.

Ślubowanie w asyście pocztu sztandarowego odebrał komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. Andrzej Popko.

Witając nowych strażników w szeregach SG komendant BiOSG pogratulował nowo przyjętym pozytywnych wyników w procesie rekrutacji. Jak zauważył, proces rekrutacyjny do Straży Granicznej jest bardzo złożony i wymagający.

„Do służby mamy wielu kandydatów, ale tutaj, w to miejsce i do takiej chwili, dochodzą tylko najlepsi” - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę, że służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i wymaga dużego zaangażowania, dyspozycyjności oraz wiedzy. Wskazał na szczególny czas i okoliczności, w jakich funkcjonariusze rozpoczynają służbę i podkreślił ogrom wyzwań, jakie ich czekają.

Bieszczadzki Oddział SG ochrania 239 kilometrów zewnętrznej granicy UE z Ukrainą oraz 134-kilometrowy odcinek wewnętrznej granicy UE ze Słowacją. W strukturze BiOSG dział 14 placówek, w których służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz strzeżony ośrodek dla cudzoziemców.

Bieszczadzki odcinek granicy jest najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu w Polsce. BiOSG jako jedyny oddział SG w Polsce realizuje patrole konne. Pracuje w nim osiem koni rasy polski koń szlachetny półkrwi, które na co dzień wspierają w służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.

Chor. szt. Bembenek zaznaczył, że służba na granicy odbywa się 24 godziny na dobę, niezależnie od warunków i pory roku.

Dodał, że w 2023 roku planowane jest przyjęcie do służby 135 mundurowych. Kolejne wcielenia odbędą się w czerwcu i październiku.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Kandydat na funkcjonariusza nie może być karany, musi posiadać nieposzlakowaną opinię, minimum średnie wykształcenie, a także odpowiednią zdolność psychofizyczną do pełnienia służby w formacji uzbrojonej.

Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć na stronie internetowej BiOSG: www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jedlicze
4.3°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jedliczu